Hoppa över menyn och gå direkt till innehåll

Så genomför Locum lokalprojekt

Inledning

På dessa sidor beskriver vi hur Locum arbetar med att tillgodose lokalbehov hos vårdens aktörer.

I ett lokalprojekt medverkar många olika aktörer. Huvudgrupperna är:

  • Hyresgästen
  • Hyresvärden, i det här fallet Locum
  • Konsulter, byggnadsentreprenörer och övriga leverantörer

Under lokalprojektets gång skapas arbetsgrupper för att leda och genomföra arbetet. Det är främst två grupper:

Styrgrupp - leder arbetet samt beslutar om mål och förutsättningar för projektet. Gruppen ska vara liten och beslutsmässig och bestå av Locums förvaltare samt representanter från hyresgästen.

Projektgrupp - ansvarar för att projektet genomförs och delegerar olika arbetsuppgifter. Gruppen kan bestå av förvaltare, byggprojektledare, teknikförvaltare, funktionsplanerare, fastighetsplanerare, representanter från hyresgästen med flera.

Klicka dig vidare för att läsa mer om arbetsformer, möjligheter att påverka, kostnadsfördelning och de olika faserna i ett lokalprojekt.

Nästa >>

Läs mer:

Framsidesbild på broschyren "Från ritning till verklighet"

Från ritning till verklighet - tycker du att våra byggritningar är svåra att förstå? Det är inte konstigt. Sjukhus är teknikintensiva fastigheter som är drömmen för våra ingenjörer. Därför ha vi tagit fram denna enkla guide om hur du läser våra ritningar.


Se även aktuella projekt