Nyhet

Grönt ljus för ny sjukhuspark på S:t Görans sjukhus

Publicerad:

En karta över en park med många träd.

En grön oas för återhämtning, rörelse och möten är på väg att ta form mitt på S:t Görans sjukhusområde. Nu har projektet fått genomförandebeslut och byggstart planeras till våren.

Locum ska utveckla en ny sjukhuspark på S:t Görans sjukhusområde med målet att skapa en mer välkomnande och läkande miljö för patienter, besökare och medarbetare.

Historiska vingslag

Parken tar avstamp i sjukhusets historia. När S:t Görans sjukhus invigdes i slutet av 1800-talet omgavs byggnaderna av en grön park i engelsk landskapsstil. Med tiden har stora delar av parkmiljön fått ge plats åt vägar, parkeringar och tillfälliga etableringar. Nu ska området få tillbaka en tydligare grön karaktär.

Den nya parken kommer att erbjuda både lugna och sociala miljöer. Planerna omfattar bland annat slingrande gångstråk, generösa sittplatser, nya planteringar och en sinnesträdgård med växter, vatten och andra inslag som stimulerar sinnena. Här ska det finnas plats för både återhämtning, rehabilitering och spontana möten.

Soltrappan

En central del av parken blir Soltrappan, en terrasserad mötesplats med sittplatser och grönska. Samtidigt tas områdets befintliga kvaliteter till vara, som uppvuxna träd, synligt berg och de naturliga höjdskillnaderna i landskapet. Nya planteringar ska också bidra till ökad biologisk mångfald.

När parken står klar blir den ett nytt grönt hjärta på sjukhusområdet, där natur och hälsa möts i en miljö som är till för alla som vistas på S:t Göran.

I korthet:

  • Projektet har fått genomförandebeslut.
  • Byggstart planeras till våren.
  • Parken utvecklas av Locum.
  • Fokus ligger på återhämtning, tillgänglighet, sociala möten och biologisk mångfald.
Laddar...